Jak powstawały wypożyczalnie samochodów?

Jak powstawały wypożyczalnie samochodów?

Historia wypożyczania samochodów Gdybyśmy chcieli poznać historię wypożyczalni aut, musielibyśmy cofnąć się bardzo daleko w przeszłość. Odpowiedniki dzisiejszych wypożyczalni istniały przecież nawet w starożytności, choć wówczas nie wypożyczano aut, ale rydwany będące wtedy najpopularniejszymi środkami transportu. Jeśli zatem interesuje nas pierwsza wypożyczalnia samochodów bliższa naszym dzisiejszym wyobrażeniom dotyczącym instytucji tego typu, warto zwrócić uwagę na to, że powstała w roku 1915 w Stanach Zjednoczonych (stan Nebraska). Jej założyciel zdawał sobie sprawę z tego, że oferuje rozwiązanie innowacyjne, zadbał jednak o to, aby było dopracowane nawet w drobnych szczegółach. Właśnie w tym celu skonstruował samodzielnie urządzenie ułatwiające mierzenie kilometrów, a tym samym pozwalające na sprawiedliwe rozliczenia.

Oczywiście, w tamtym czasie wypożyczalnia pełniła nieco inne funkcje. Sam samochód był dobrem luksusowym, a pokazanie się w nim wpływało na wzrost statusu, nic więc dziwnego, że korzystali z niej przede wszystkim ludzie biznesu. Samo korzystanie z wypożyczanych pojazdów generowało zresztą spore koszty, okazało się jednak, że nawet czynnik finansowy nie zniechęca do testowania tej nowości. Pierwszy kryzys pojawił się wraz ze światowym załamaniem ekonomicznym, nie był więc konsekwencją utraty zaufania do wypożyczalni, ale bardzo gwałtownego zubożenia społeczeństwa. Nie trwał jednak długo, potencjalni wypożyczający nie zdążyli bowiem zapomnieć o tym, z jakimi dogodnościami wiązało się posiadanie auta. Kolejny przełom nastąpił w latach drugiej wojny światowej.

Początkowo walki oznaczały spadek zainteresowania wypożyczanymi autami, zaradni Amerykanie poradzili sobie jednak z tym problemem. To właśnie wówczas wypożyczalnie zaczęły pojawiać się w okolicach lotnisk świadcząc usługi skierowane do żołnierzy wyruszających na front i powracających z niego. Oczywiście, dziś wiele się zmieniło w porównaniu z tamtymi czasami, a same wypożyczalnie nie są już uważane za luksusowe. Korzystają z nich miliony osób na całym świecie, a wielu turystów nie wyobraża już sobie rozwiązania innego niż wynajem auta i zwiedzanie za jego pośrednictwem. W Polsce wynajem aut jest szczególnie popularny w Krakowie, trudno się temu jednak dziwić, miasto jest bowiem tak centrum gospodarczym, jak i turystycznym.