Jak wybrać pastę polerską do samochodu? Poznaj TOPowych producentów

  • Strona główna
  • /
  • Blog
  • /
  • Jak wybrać pastę polerską do samochodu? Poznaj TOPowych producentów

Jak wybrać pastę polerską do samochodu? Poznaj TOPowych producentów

Polerowanie lakieru

Polerowane powierzchnie mogą prezentować się bardzo ciekawie, zatem nie bez powodu stosuje się je w wielu różnych miejscach i maszynach – doskonałym przykładem jest tu karoseria samochodowa. Niestety, nawet przy zastosowaniu lakieru o faktycznie wysokiej jakości zawsze istnieje sporo ryzyko zarysowania czy wystąpienia najróżniejszych uszkodzeń; takie powierzchnie są dość podatne na tego typu rzeczy. Jest to szczególnie widoczne właśnie w przypadku samochodu.

Jeżdżąc na co dzień takim pojazdem nieustannie narażamy go na całe mnóstwo czynników zewnętrznych, które mogą uszkadzać lakier na jego karoserii. Ponadto bardzo łatwo można po prostu go zarysować, chociażby przy otwieraniu drzwi czy nieuważnym ruchem kluczykiem. Na większość takich czynników nie mamy żadnego wpływu, bowiem są one naturalnym elementem codziennego użytkowania samochodu – czasami nawet kamienie pryskające spod kół innych pojazdów mogą powodować spore zagrożenie dla lakieru. Wielu ludzi popełnia również spory błąd, myjąc swój samochód w nieodpowiedni sposób. Korzystając ze złych środków i metod można dodatkowo narazić karoserię na poważne zagrożenia i uszkodzić znajdujący się na niej lakier. 

Warto w takim razie wiedzieć o tym, że każdy z nas ma bardzo szerokie możliwości jeśli chodzi o zabezpieczanie lakieru na swoim samochodzie i chronienie go przed takimi uszkodzeniami. Jednym z najlepszych i najpowszechniej stosowanych rozwiązań jest tutaj odpowiednia pasta polerska, która może nam pomóc w rozwiązywaniu tego typu problemów. Obecnie na rynku spotkamy się z ogromnym wyborem takich produktów – pasty polerskie odznaczają się wielkim zróżnicowaniem, bowiem są bardzo popularne. Zajmuje się nimi całe mnóstwo producentów, zaś poszczególne ich rodzaje mogą być przeznaczone na przykład do różnych typów lakieru czy karoserii. Z tego też powodu trzeba dobrze się im przyjrzeć aby wiedzieć, które dokładnie produkty będą dla nas odpowiednie.

Najlepsi producenci pasty polerskiej

Poszukiwania najlepiej jest oczywiście zacząć od zapoznania się z najbardziej cenionymi i zaufanymi producentami na rynku – dzięki temu będziemy wiedzieli, które produkty są faktycznie godne polecenia. Jednym z bardziej polecanych marek jest na przykład firma Meguiars, która posiada w swojej ofercie całą serię past: #80-Series. Należą do niej produkty #85 Diamond Cut Compound Heavy Cut 10/10, #84 Compound Power Cleaner Heavy Cut 9/10, #83 Dual Action Cleaner Polish Medium Cut 6/10, #80 Speed Glaze Light-Medium Cut 4/10 i #82 Swirl Free Polish Light Cut 2/10. Kolejna dobra marka to Menzerna, w ofercie której znajdziemy pasty S34A Power Gloss Compound Heavy Cut 8/10, PO85RD3.0x Intensive Polish Medium Cut 6/10, PO91L Intensive Polish Medium Cut 5/10, PO106FA Final Finish Light – Medium Cut 4/10 oraz PO85RD Final Finish Light Cut 2/10. Inna marka to Sonus, a do jej najlepszych produktów należą pasty SFX-1 Restore Medium Cut 6/10, SFX-2 Enhance Light Cut 3/10 i SFX-3 Final Finish Light Cut 1/10. Jeszcze inna marka to Poorboys z pastami SSR3 Super Swirl Remover 3 Heavy Cut 8/10, SSR2.5 Super Swirl Remover 2.5 Medium Cut 6/10, SSR2 Super Swirl Remover 2 Light – Medium Cut 4/10 oraz SSR1 Super Swirl Remover 1 Light Cut 2/10.

pasta polerska

Jak widać, wybór jest ogromny – powyżej wymieniliśmy jedynie kilka przykładowych, popularnych marek oraz najchętniej wybieranych produktów. Zawsze trzeba jednak mieć świadomość tego, co właściwie kupujemy. Nie każda pasta jest odpowiednia do każdego lakieru, zatem niekiedy kupując nawet coś faktycznie dobrego – ale równocześnie z niewłaściwym składem – możemy wyrządzić naszej karoserii jedynie więcej szkody, niż pożytku.

Polerowanie samochodu

Polerowanie samochodu to czynność, którą warto wykonywać regularnie – przynajmniej raz na kilka miesięcy, szczególnie przy często zmieniającej się pogodzie i przy zaczynaniu nowej pory roku. W przypadku nowego samochodu przez kilka pierwszych lat nie ma raczej takiej potrzeby. Mówiąc ogólnie przyjmuje się, że pierwsze polerowanie należy wykonać po około 5-6 latach od zakupu samochodu, ale nie jest to żadna norma. Wszystko zależy od tego, jak często i w jakich warunkach pojazd jest wykorzystywany. W czasie intensywnego użytkowania pojazdu jego karoseria jest nieustannie wystawiona na wiele czynników zewnętrznych, które mogą prowadzić do poważnego uszkodzenia lakieru. Jedynie odpowiednie polerowanie może zniwelować wszystkie powstające w taki sposób uszkodzenia i utrzymać karoserię w dobrym stanie przez długi czas.

Zanim przystąpimy do polerowania, karoseria powinna być dobrze przygotowana. Bardzo ważne jest przede wszystkim dokładne jej umycie – pozostawienie na niej jakichkolwiek zabrudzeń przed rozpoczęciem polerowania może bardzo źle się dla niej skończyć. Oprócz odpowiedniej pasty musimy zaopatrzyć się również w niezbędne akcesoria – przede wszystkim w przeznaczoną do tego szmatkę, wykonaną z materiału przystosowanego do takich czynności. Polerowanie należy wykonywać dokładnymi, a jednocześnie mocnymi i stanowczymi ruchami. Nie powinniśmy się z tym śpieszyć. Przy prawidłowym wykonaniu tej czynności samochód będzie lśnił jak nowy.