Koszty i formalności związane z wypożyczeniem samochodu

Koszty i formalności związane z wypożyczeniem samochodu

Jakie koszty ponosimy wynajmując samochód? Gdy udajemy się do wypożyczalni po samochód, często zastanawiamy się nad tym, jak długo trwać będzie procedura związana z wynajmem i czy wszystkie wątpliwości zostaną wyjaśnione. Warto zatem przygotować się do niej z pewnym wyprzedzeniem. Samochód można zarezerwować nie tylko przez telefon i mailowo, ale również dzięki specjalnemu formularzowi. Za każdym razem możemy liczyć na informację zwrotną odnoszącą się do ceny wspomnianego samochodu. Tu bardzo ważną kwestią może być informacja odnosząca się do tego, czy mamy do czynienia z ceną brutto, czy też netto. W zdecydowanej większości przypadków mamy do czynienia z wliczonym już podatkiem VAT, zawsze jednak warto doprecyzować wspomnianą kwestię. Inną opłatą, z uiszczeniem której należy się liczyć jest depozyt, którego wielkość jest uzależniona przede wszystkim od klasy wypożyczanego przez nas samochodu.

Zwykle waha się od 700 do nawet 1500 złotych i jest to kwota, która zostanie nam zwrócona, jeśli tylko zwrócimy samochód w takim stanie, w jakim go odebraliśmy. Niekiedy mamy tez do czynienia z sytuacją, w której wypożyczalnia oczekuje, że jedna z dwóch opłat będzie dokonana z wykorzystaniem karty płatniczej. Tu warto się poważnie zastanowić. Uregulowanie w ten sposób opłaty za wynajem nie generuje poważniejszych problemów, środki są bowiem pobierane automatycznie. Nieco inaczej przedstawia się jednak kwestia depozytu, gdy chcemy bowiem zdecydować się na opłacenie kaucji z wykorzystaniem kart płatniczej, kwota depozytu jest blokowana na koncie.

Owszem, po zakończeniu okresu wypożyczenia zostanie nam zwrócona, jednak przez cały czas jego trwania musimy liczyć się z blokadą, która uniemożliwi nam wykorzystanie tych pieniędzy. W zdecydowanej większości przypadków wynajem samochodu jest możliwy po okazaniu dokumentu tożsamości i prawa jazdy, choć w niektórych krajach mamy do czynienia z pewnymi zmianami., Najczęściej wiążą się one z koniecznością posiadania Międzynarodowego Prawa Jazdy. Wypożyczając samochód na firmę konieczne jest też przedstawienie dokumentów firmowych.